אחרי החתונההטבותמדריכיםשלב האירוסיןשלב החתונה

איך בוחרים יהלום – המדריך המלא

רוצים לקנות טבעת אירוסין ולא יודעים איפה להתחיל?

מזל טוב, החלטת להציע נישואין! עכשיו צריך לבחור טבעת. רובנו נבחר בטבעת יהלום, אבל יש יהלומים בכל כך הרבה צורות, צבעים ואיכויות, ורובנו הולכים לאיבוד, או פשוט קונים את היהלום הכי גדול שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו, במחשבה ש"גדול יותר זה טוב יותר". בהמשך, נראה שלאו דווקא הגודל של האבן הוא מה שחשוב, ונלמד איך לבחור את היהלום לטבעת האירוסין המושלמת.

איפה מתחילים?

לפני שנקנה את הטבעת, צריך להחליט אם אנחנו הולכים על טבעת יהלום, או שנרכוש את הטבעת והאבן בנפרד. למי שלא רוצה להתעסק בהתאמת טבעת ליהלום, חשוב לזכור שבהרבה מקרים, קנייה בנפרד תוכל לחסוך סכומים שנעים בין מאות לאלפי שקלים, אבל התהליך אורך זמן רב יותר, בהשוואה לקניית טבעת יהלום מוגמרת. בכל מקרה, חשוב להבין כיצד נקבעת איכות היהלום עצמו, ולמה הגודל לא תמיד קובע.

מה קובע את איכות היהלום

מחיר היהלום נקבע לפי מספר מדדים: משקל, ניקיון, צבע, ליטוש.

משקל: ביהלומים, מידת משקל הינה "קראט". מקור השם מגיע מהמילה היוונית "קרטיון" – הזרע של פרי החרוב. כיום, מידת המשקל "קראט" שוות ערך ל200 מיליגרם. בישראל, יש מקומות אשר במקום לציין את הקראט, ישתמשו ב"נקודות" (דוגמה: יהלום בגודל 0.4 נקודות = 0.4 קראט). כאשר רוכשים מספר יהלומים קטנים, לרוב יצויין המשקל הכולל של האבנים, ולא באופן אינדיבידואלי.

ניקיון: המידה המשפיעה ביותר על שווי האבן, ומעידה על איכות האבן עצמה. ככל שהיהלום "נקי" יותר מפגמים, ערכו הכספי יעלה. מידת הניקיון מוצגת ע"י צמדי האותיות הבאות:

  • מידת הנקיון של יהלוםFL – נטול פגמים (Flawless). יהלום טהור – פחות 0.02% מיהלומים מגיעים למידת ניקיון זאת.
  • IF – ללא פגמים פנימיים (Internally Flawles). מידת נקיון שרק יהלומן מומחה יוכל להבדיל בינה לבין יהלום מושלם, ורק בהגדלה של פי-10. פחות מ3% מהיהלומים בעולם יקבלו דרגת נקיון IF.
  • VVS – ממש מעט פגמים (Very Very Slightly Included). מידה זאת מתחלקת לשתי רמות – 1 ו-2. בשתי הרמות, קשה לראות את הפגמים ללא הגדלה של פי-10 ומעלה, כאשר VVS1 היא האיכותית מבין השתיים.
  • VS – מעט פגמים (Very Slightly Included). מידה זאת מתחלקת לשתי רמות – 1 ו-2. בשתי הרמות ניתן לראות את הפגמים בהגדלה, כאשר בVS2, הנמוכה מבין השתיים, לפעמים ניתן להבחין בפגמים בעין בלתי מזויינת.
  • SI – פגמים נראים לעין (Slightly Included). גם מידה זאת מתחלקת לשתי רמות. חדי ראייה יוכלו לזהות מעט פגמים באבנים אלו בעין בלתי-מזויינת, כאשר ברמה הנמוכה יותר (2) הפגמים יותר נראים לעין.
  • I – מכיל פגמים ברורים (Included). הדרגה הכי נמוכה של יהלומים (לפני יהלומים תעשייתיים) המתחלקת לשלוש רמות. ככל שהרמה יותר נמוכה, היהלום יהיה פחות עמיד, ואף עלול להשבר במקרים מסויימים. רוב המקומות לא יציעו יהלומים בדרגות אלו למכירה.

צבע: מרבית היהלומים נחשבים ל"לבנים". ככל שהיהלום עצמו נטול צבע, מחירו יהיה גבוה יותר. כפי שניתן לראות בתמונה למטה, מידת הצבע נעה בין הנמוכה ביותר – Z, לבין הגבוהה ביותר – D. לעתים הצבע יוצג עם הסימן פלוס (לדוגמה H+) – המעיד על כך כי הצבע יותר נקי מהמידה המצויינת, אך לא נקי מספיק בשביל להחשב לדרגה הבאה.

צבעי יהלומיםישנם יהלומים המגיעים בצבעים כגון: כחול, ורוד, ירוק, שחור, חום וכו'. הצבעים המיוחדים (מוגדרים כFANCY) נובעים מהרכב היהלום. יהלום טהור יהיה נטול כל צבע, אבל יהלומים בעלי צבעים מסוימים הינם נדירים יותר, ולכן עולים יותר.

ליטוש: איכות הליטוש של היהלום גם היא משפיעה על מחירו הסופי. לא מדובר על הצורה של היהלום אלא על איכות ואופן החיתוך של האבן. ככל שהליטוש יותר איכותי, היהלום יחזיר יותר אור, ויראה יפה יותר.

סוגי חיתוך יהלומים

Single Cut Vs. Full Cut: חשוב לדעת כי יש מעיין מנהג בקרב חלק מהחנויות בישראל לבצע ליטוש הנקרא "Single Cut" בו מלטשים רק את שמונת המשטחים העליונים של האבן, ומותירים את תחתית האבן בליטוש בסיסי. ליטוש שכזה יגרום לאבן להראות עמומה כיוון שהיא תחזיר פחות אור. התוצאה היא יהלום יותר זול, אבל הרבה פחות איכותי. אי לכך מומלץ לוודא כי ליטוש האבן שבחרתם הוא "Full Cut" – ליטוש מלא של כל 57 משטחי הפנים של היהלום, אשר מביאים לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל של היהלום מאפשרים לו להחזיר יותר אור, וכך מעלים הן את איכותו וכן את שוויו.

אחרי שבחרנו את הליטוש שמתאים לנו, החלק הכי חשוב הוא – הצורה. למטה תמצאו את הצורות הנפוצות כיום:

דבר אחרון שמומלץ להקפיד עליו הוא מי בדק את האבן? בנוסף לתעודת האיכות שתקבלו מהחנות עצמה, ישנם מספר מכונים אשר מנפקים תעודות-איכות ליהלומים, כשהמכון גדול והמוכר ביותר הוא GIA (מכון הג'מולוגיה של אמריקה). מומלץ להתעקש על יהלום בעל תעודת-איכות מרשת תכשיטים גדולה או ממכון מוכר, הן למטרות ביטוח והן כתעודת אחריות לאבן עצמה.

למה עדיף לרכוש יהלום ברשת גדולה:

כאשר אנחנו מחליטים לרכוש יהלום, חלקנו יעדיפו לגשת לחנות תכשיטים שכונתית מחשבה כי נקבל שם יחס מועדף ומחיר זול יותר, אך ברוב המקרים הן היחס והן המחיר יהיו טובים יותר ברשתות הגדולות.

  • מחיר – בנידוג לחנויות קטנות, רשתות מקבלות מהיבואנים מחירים זולים יותר הודות לכמות הסחורה שהן רוכשות, דבר המוזיל משמעותית את המחיר הסופי שתשלמו
  • איכות – הרשתות הגדולות מתחייבות לאבנים איכותיות ולא ימכרו לכם יהלומים "משודרגים"
  • תיעוד – הרשתות הגדולות מספקות תעודות אחריות לאבנים שהן מציעות, וגם יכולות להפיק לכם תעודת איכות ממכונים גדולים (דוגמאת GIA) בתוספת מחיר של כמה עשרות דולרים בדרך כלל. חנויות קטנות משתמשות לעתים במכונים פחות אמינים, ובמקרים מסויימים – במכונים שירשמו מה שבעל החנות יבקש אפילו ללא בדיקת האבן בפועל
  • זמינות ואחריות – חנות תכשיטים קטנה מציעה מלאי מוגבל, ובניגוד לרשתות הגדולות, הן יכולות להיסגר ללא התראה, ואתם נותרים עם אבן "בלי אבא ואמא"

3 דברים שיש להזהר מהם:

יהלום "משודרג" – יהלומים בעלי איכות נמוכה שעברו "תיקונים" עם סיליקון. יהלומים אלו נראים באיכות גבוהה בזמן הרכישה, אך לאחר כמה זמן יתחילו להופיע פגמים ביהלום עקב נזקי מים ואבקהחודרים למרווחים בין היהלום לתיקוני הסיליקון. יהלומים אלו עלולים אף להסדק ולהשבר כתוצאה מה"שדרוג" שעברו.

יהלומים

יהלומים ללא תעודה \ תעודה ממכון לא מוכר – צריך להדליק נורה אדומה. ייתכן והיהלומים אינם חוקיים (גנובים\יהלומי-דמים), מזויפים, או סתם בעלי איכות ירודה ממה שנאמר לכם. במידה ויקרה משהו לאבן, תשארו עם אבן בלי אחריות או תעודה של תתקבל על-ידי חברת הביטוח.

יהלומים במשקל – לפעמים יצויין כי יש יהלומים "בגודל כולל של 2.5 קראט". אין פה הבטחה כי האבן הראשית היא בגודל 2.5 קראט. בחלק מהמקרים מדובר על 20 יהלומים קטנים על הטבעת, כל-אחד בגודל 0.1 קראט בנוסף לאבן ראשית של 0.5 קראט, לדוגמה.

תזכרו – כשזה נוגע ליהלומים, מי שלא יודע מה לקנות עלול לרכוש אבן פשוטה במחיר של יהלום איכותי בהרבה.

רוצים לדעת עוד על יהלומים? שאלנו את המומחה של רשת רויאלטי וקיבלנו מידע מאוד מעניין…

ספרו לנו על היהלום שלכם…

5 תגובות

כתיבת תגובה