אחרי החתונהכללישלב האירוסין

ברוגז שולם לעולם

איך לריב בזוגיות ולהישאר בחיים (ביחד)

לעיתים, יש לנו נטייה לחשוב שהדשא של השכן ירוק יותר. הנטייה הזו מרימה את הראשה גם בכל הקשור לזוגיות, ולמריבות במערכת היחסים בפרט. מי לא מכיר זוג אחד (לפחות) שנראה כאילו נועדו זו לזו, יחסים הרמוניים, השיח נעים, הטונים לעולם אינם עולים, צועדים יד ביד בעוד טיול משפחתי מהפארק. הרשו לנו לרענן תפיסה זו,  מערכת היחסים של זוגות שלא רבים היא לא תמיד טובה יותר, דווקא הימנעות מעימותים יכולה להצביע על בעיה זוגית. אז נכון, לא כדאי למצוא את עצמנו רבים כל היום, אך החכמה היא ללמוד איך לריב בלי להשפיל, בלי להגיע לקצר בתקשורת, עם יכולת להתפייס ועוד.

אספנו עבורכם 6 טיפים מועילים איך לריב בצורה נכונה ובריאה לקשר הזוגי:

פחות "אני צודק יותר ממנו" ויותר "הוא לא צודק פחות ממני"

אם אתם מזדהים עם התחושה שבוויכוחים הצדק תמיד עמכם, יותר מאשר אצל בן הזוג, הטיפ הזה בשבילכם. נסו לדמיין מה היה קורה אילו הייתם נכנסים למריבה עם המחשבה הבסיסית שבן או בת הזוג לא צודקים פחות מכם. החיים הם לא שחור ולבן. עליכם להיכנס לנעליים של בן הזוג ולהבין את נקודת מבטו שיכולה להיות הפוכה משלכם. נקודת המוצא הזו תקל עליכם לסלוח, להימנע מתסכול שיכול להוביל למרחק. בדרך המחשבה הזו תופתעו לגלות כי היו גם דברים נכונים במה שבן או בת הזוג חשבו, הרגישו והאמינו.

לריב באופן ענייני יותר ודרמטי פחות

השלב הראשון הרצוי בכל חיכוך בזוגיות הוא שמירה על טונים נמוכים ושימוש מושכל במילים, להימנע מהגעה למקום של ניבולי פה, של ציניות ופוגעניות. ניתן להחליט יחד כי דוחים הריב או הדיון לזמן מוגדר במקום שקט, ושיהיה ניתן להתכונן אליו מראש. יכול להיות לכך אפקט מרגיע. גם ככה לריב בזמן הנהיגה, באמצע החלפת החיתול לתינוק או בחברת אנשים – זה לא יעיל.

כמו כן, אל תקטעו את דבריו של בן הזוג; הניחו לו לומר את כל אשר על ליבו. זכותו של כל אחד מהצדדים להישמע.

מה שהיה – היה. הניחו לעבר

אין צורך לפתוח בכל מריבה את תיבת הפנדורה עם כל חשבונות העבר שוב ושוב. אם מדובר בנושא כואב שחוזר על עצמו, יש לפתור אותו לעומק. אם הוא לא רלוונטי לריב הנוכחי –  אין צורך להזכיר אותו.

אל תחששו להעביר את הפוקוס אליכם

אף אחד לא אוהב לשמוע שהוא היה לא בסדר. במקום להאשים ולבקר את בן הזוג איפה הוא שגה, כדאי לדבר על הרגשות שלך: להגיד 'אני בודד וחשובים לי הדברים הבאים'. זה פותח את ערוץ התקשורת ואז הפרטנר יעסוק בך במקום להיכנס למגננה להדוף האשמות.

הקשיבו באופן אקטיבי

טכניקה ידועה בעימותים היא לנסות להיכנס לנעליו של בן הזוג, לנהל עמו דיאלוגים אשר משקפים אליו חזרה את מחשבותיו ורגשותיו. לומר לו למשל: "אני מרגיש שאתה נסער כרגע, האם זה נכון?". זה עוזר לנו להיות פחות מרוכזים בעצמנו ויותר לשקף רגשות של השני. בתחילה עלול להרגיש כמו שיח מלאכותי אך ככל שמתרגלים זאת יותר התוצאה מועילה.

אל תנסו לנצח בריבים

פעמים רבות, ריבים הופכים למשיכת חבל של אגו שבה שני הצדדים מנסים להתעלות אחד השני כדי לנצח בוויכוח. זה נוגד לחלוטין את המטרה של מערכות יחסים שהיא הגעה לפשרה ולהסכמה בין שני בני הזוג על מנת לגדול יחדיו ויום אחד אפילו לעמוד תחת חופה וקידושין. התייחסות כזו למערכת היחסים, כאילו היא תחרות, אינה בריאה עבור אף אחד וזה חשוב להימנע ממנה כליל.

בפעם הבאה שמריבה זוגית תידפק על סף דלתכם, זכרו כי בעזרת כמה שינויים בגישה ובמחשבה, ניתן לנהל אותה בצורה יותר רגועה, עניינית ועם פוטנציאל גבוה לפתרון. בסופו של דבר, ייתכן מאוד ובן אן בת הזוג העומדים מולכם הם אלו שתרצו לבלות איתם כל חייכם, משלב האירוסין ועד החתונה.

כתיבת תגובה