כללי

ההיסטוריה של היהלומים

כולנו אוהבים יהלומים, אבל איך הם באמת נוצרים? מתי התחיל המסחר בהם? והאם הם קיימים רק על כדור הארץ?

תולדות היהלומים

הכל התחיל בהודו במאה ה -4 לפנה"ס, שם התגלו היהלומים ראשונים אשר התפשטו במהירות לאורך נתיב המסחר העתיק, דרך המשי. תרבויות עתיקות האמינו שהיהלומים היו מתנות מן האלים וכי הם היו מביאים בריאות, עושר וכוח.

 

מאז למדנו את מדע היהלומים, אך בעוונותינו, אנו ממשיכים להרעיף על יהלומים תכונות עילאיות דומות.

 

אז מה בדיוק הוביל ליצירת יהלומים?

כאשר כדור הארץ התקרר מההתחלה הקוסמית האלימה שלו ככוכב מותך, לחץ חזק וחום יצרו את היהלומים שאנו ממשיכים לחלץ עד היום מבטן האדמה. 

בזכות הידע הקיים היום אנחנו יכולים לחזור אחורה בזמן, ולגלות כיצד ומדוע אבנים יקרות אלו שובצו במיטב התכשיטים הכי מפורסמים לאורך ההיסטוריה. יהלומים ניתן לעשות במספר דרכים שייתכן שלא ידעתם עליהן, אז בואו לראות איך.

 

איך נוצרים יהלומים?

180 קילומטר בתוך האדמה נמצאת שכבה המפרידה בין השכבה החיצונית הנוחה שלנו מן הליבה המותכת, הידועה בשם המעטפת. היא המקום שבו נוצרים יהלומים. 

בטמפרטורות היתוך של מעל ל- 1100 מעלות צלזיוס ולחץ העולה על 50 טון לסנטימטר רבוע.

החום והלחץ הקיצוניים שילבו למעשה גרפיט, פחמן גבישי, ברמה האטומית. זה הרכב מחדש של המולקולה גרפיט מחדש מתוך תבנית גיליון משושה לתוך צורה משולשת, וכתוצאה מכך יהלום.

למזלנו, לטבע יש גם שיטה להעברת מינרלים יקרי ערך אלה מעומק האדמה אל פני השטח – צינורות וולקניים. הרי געש מקור עמוק מתחילים פי שלושה כמו הרי געש אופייניים. רמות גבוהות של מגנזיום ופחמן דו חמצני לאלץ את המגמה אל פני השטח, וכתוצאה מכך התפרצות אלימה. יהלומים הם בדרך כלל גבוהות באמצעות צינורות קימברליט, המהווים בצורת pockmark על כדור הארץ לאחר ההתפרצות. כאשר כריית אתרים אלה קימברליט, אבני חן יקרות יקרות למחצה כמו נופך פרידוט נמצאים גם בקרב יהלומים.

 

מקורות אחרים של יהלומים

יהלומים אינם נוצרים רק תחת החום והלחץ של כוח הכבידה של כדור הארץ, אלא יכולים גם להווצר מאירוע אלים אחר כגון התנגשות בין כדור הארץ לאסטרואיד. 

רוסיה טוענת שיש לה אוצר של יהלומים כתוצאה מהתנגשות כזו המתועדת לפני 35 מיליון שנה.

יהלומים שנוצרו במהלך התנגשות קוסמית בדרך כלל לא יהיו באותה איכות של אבן חן, אך הם עדיין יהלומים בהגדרה. הם שומרים על כוחם ובמיקרים רבים משמשים בתעשייה לחיתוך או למטרות תעשייתיות שונות. 

 

בדומה לזכוכית שנוצרת כאשר ברק פוגע בחול, היהלומים שנוצרו מפגיעת אסטרואיד בכדור הארץ, רחוקים מלהמדד בסטנדרטים של חיתוך, צבע ובהירות כמו איכות היהלומים בשימוש בטבעת האירוסין הטיפוסית.

כאילו באמת נשלחו מן האלים, מטאוריטים ידועים גם כ"ספקי" יהלומים. מאחר והפחמן הוא האלמנט הרביעי השופע ביותר ביקום, אין זה מפתיע שיהלומים אינם בלעדיים לכדור הארץ. 

כאשר מדענים הראשונים חקרו את פגיעת מטאוריט הראשון  שלהם בכדור הארץ, הם לא הופתעו למצוא יהלומים באיזור, אך היו בהלם מגודל היהלומים. המדענים הציעו בסרה כי יהלומים בגודל זה יכולים להיווצר אך רק בתוך כוכב לכת, דבר שעשוי להיות אינדיקציה לכך כי יהלומים אלה הגיעו לכדור הארץ מכוכב לכת שנהרס בתחילת ההיסטוריה של מערכת השמש שלנו.

 

יהלומים סינתטיים

לאחר שלמדנו מעט על התהליך הטבעי שבו נוצרים יהלומים, יצירת יהלומים מלאכותיים עשויה להשמע פחות נוצצת. היהלום הראשון, מעשה ידי אדם, נוצר במעבדה של ג'נרל אלקטריק ב -1954.

היהלום המלאכותי הראשון נוצר באמצעות תהליך של שילוב של טמפרטורה גבוהה בלחץ גבוה (HPHT) ובעצם ניסה לשכפל את התנהגות הטבע על ידי חימום והפעלת לחץ על זרעי יהלומים. 

כיום, יהלומים סינתטיים מופקים בדרך כלל באמצעות תהליך כימי הנקרא CVD, אשר יכול לקחת 28 ימים להשלמתו, ומתחיל עם זרעי יהלומים (חלקיקם של יהלומים). את אותם זרעי יהלומים מחוממים  לטפמרטורות סופר-גבוהות בפלזמה וכתוצאה מכך נוצר יהלום בצורת קוביה, שאותו מלטשים לצורה הרצויה.

 

סיכום

לעתים קרובות אנו לוקחים כמובן מאליו את תהליך היצור של המוצרים שאנו משתמשים בהם ביום יום. רוב הזמן, מוצרים אלו הופכים למיושנים כבר אחרי מספר חודשים. 

 

אבני החן שעל טבעת האירוסין שלך, השרשרת, או העגילים כנראה שנלקחו כמובנות מאליהן עד לנקודה זו, אך אלו אבנים בלתי ניתנות להשמדה, שלעולם לא יתישנו. 

בעת רכישת יהלום, בין אם נעשה על ידי הטבע אמא או אדם, הקפידו להתייעץ עם תכשיטנים בעלי שם, בקשו תעודות גמולוגיות, והכי חשוב, העניקו אותו האהבה, או לעצמכם או למישהו אחר.

 

כתיבת תגובה