שלב החתונה

חתונות מסורתיות או בריתות זוגיות?

בואו קצת נדבר על סוגי בריתות זוגיות מעבר לחתונה המסורתית

חתונה או…משהו אחר?

כאשר אנחנו מדברים על חתונה אנחנו ישר חושבים על האירוע הכי מיוחד והכי מרשים שיש. אנחנו חושבים איזה אוכל יהיה באירוע, איזו שמלה תהיה לכלה, איזו מוזיקה תהיה באירוע, איזה תספורת תהיה לחתן ועוד שלל של נושאים חשובים ביותר המשפיעים על החתונה שלנו בצורה ניכרת. אולם נראה כי הנושא החשוב ביותר שאנו צריכים לקחת בחשבון זו דווקא השאלה איזה חתונה נערוך, האם זו תהיה חתונה מסורתית? או שמא חתונה מודרנית יותר? לשאלה מהותית כזו יש משמעויות אדירות על החתונה שלנו. באילו מצבים יש לוותר על חתונה מסורתית?

אז מדוע שנוותר על חתונה מסורתית? מדוע יותר ויותר מתחתנים בוחרים להתחתן בחתונה מודרנית או ברית זוגיות בשמה המוכר יותר. ובכן, קיימות מספר סיבות לכך; ראשית, ייתכן ואחד מבני הזוג אינו יהודי על פי ההלכה וזאת על אף קיום מצוות היהדות המרובות. שנית, בני זוג בוחרים לערוך חתונה בברית הזוגיות מפני שהם חשים תחושת מיאוס בממסד הדתי ו/או ברבנות ואינם רוצים לקחת חלק בטקס דתי אורתודוקסי. על פי ההערכות, מגמה זו, שבה בני זוג בוחרים לערוך טקס חופה אלטרנטיבי ולא על פי המסורת היהודית האורתודוקסית רק תלך ותתחזק.

כמה כסף נצטרך להוציא על חתונה מסורתית לעומת חתונה בחו"ל?

ברוב המקרים ברית זוגיות מחייבת אותנו לערוך את החתונה בחו"ל. במקרה כזה סביר להניח כי החתונה שלכם תהיה יקרה יותר מאשר חתונה שתתקיים בארץ, אם תקפידו להזמין את כל האורחים לחתונה. כמובן שאפשר לקנות טבעת אירוסין או טבעת יהלום בארץ אך אתם חייבים לקחת בחשבון שיש סיכוי גבוה שאת שאר הדברים (אולם, קייטרינג, דיג'יי, צלם) תצטרכו לחפש בחו"ל. לכן, עלות חתונה בחו"ל תהיה לרוב גבוהה יותר מאשר העלות שלה בארץ.

מה אנחנו צריכים לקחת בחשבון בנושא של ארגון חתונה בחו"ל?

השיקול הכספי הוא משמעותי ביותר כאשר אנחנו מדברים על חתונה מעבר לים ואין ספק שרוב הזוגות מסתובבים עם מחשבון חתונה צמוד בכדי לדעת כמה תעלה להם החתונה. אחת הדרכים הטובות ביותר לצמצם הוצאות כאשר מדובר על חתונה בחו"ל היא לערוך חתונה מצומצמת. אנחנו לא אומרים לכם לוותר על מתנות אחד לשנייה, כגון טבעת יהלומים או טבעת זהב אך אנחנו כן אומרים לכם לשקול להזמין פחות אורחים לחתונה.

מה אפשר לעשות אם אנחנו רוצים לערוך חתונה גדולה אך אנו לא יכולים להתחתן ברבנות?

זה לא מפתיע שאנשים רבים חולמים על חתונה גדולה ולא רוצים לוותר עליה. כך למשל, נשים רבות מדמיינות איזה זר כלה יהיה להן, איזו שמלת כלה תהיה להן, אילו תסרוקות כלה תהיה להן ובאותה מידה גברים רבים חושבים על הטוקסידו שהם ילבשו ועל הנעלים שהם ינעלו. רבים מאמינים כי בחתונה גדולה הדברים הללו הרבה יותר מגוונים ואיכותיים. לפיכך, אם אתם רוצים לערוך חתונה גדולה אתם יכולים עדיין להתחתן בחו"ל ולערוך את מסיבת החתונה בארץ, עם יותר משפחה וחברים. כך למעשה לא תצטרכו להתפשר על גודל החתונה וליהנות מכל העולמות וזהו יתרון עצום אם אתם רוצים לערוך את החתונה שעליה תמיד חלמתם ותבטיח לכם זכרונות טובים למשך שנים.

האם להזמין מספקים בארץ או מחו"ל?

בואו נודה על האמת, יש משהו רומנטי מאוד בלערוך חתונה בחו"ל, ואם יש לנו את הכסף לעשות זאת אזי ברור מדוע רבים בוחרים באופציה זו. מכאן עולה השאלה, אם אנחנו עורכים חתונה בחו"ל, האם להזמין את הספקים בארץ או בחו"ל? יש שיקולים לכאן ולכאן שעליהם אתם צריכים לחשוב לפני שאתם מקבלים החלטה. ראשית, קרוב לוודאי שיהיה לכם יותר זול להזמין פריטים עיצוביים לאולם שעולים הרבה כסף דרך מעצבים כגון נרות, מפות לשולחן אם תזמינו אותם מספקים מחו"ל. כך לדוגמא, שמלות כלה לא כל כך פשוט להטיס מהארץ ובכדי להבטיח כי הן לא יהרסו במטוס כדאי לשקול להזמין אותן בארץ. עם זאת, אתם חייבים לזכור כי ספקים בארץ מכירים הרבה יותר טוב את הטעם הישראלי. למשל, די ג'י ישראלי ידע לשים שירי חתונה שאף די ג'י מחו"ל לא ידע לשים.

האם חתונה אזרחית מוכרת בארץ?

אי אפשר לדבר על חתונה אזרחית בחו"ל מבלי לשאול שאלה סופר חשובה והיא – האם חתונה אזרחית מוכרת בארץ על ידי משרד הפנים? לנישואין אזרחיים קיימת משמעות כלשהי בעיני ההלכה היהודית  אך בטרם בחירת היעד בו תיערך החתונה אנחנו ממליצים לכם לבחון מה הן הדרישות באותו יעד שאתם צריכים לעמוד בהם בכדי להתחתן ובכך להבטיח כי החתונה תוכל להתקיים כהלכה וללא בעיות.

האם לא הגיע העת שהמדינה תשנה את המצב בשוק החתונות?

אין ספק כי כל זוג שקונה טבעת יהלום לאירוסין רוצה להתחתן בשקט, וברור כי זוהי גם הזכות של כל אדם להתחתן בראש שקט ולא לטוס לחו"ל בשביל לעשות זאת. המצב כיום שבו זה בכלל לא משנה מה הזוג רוצה הוא לא הגיוני וטוב תעשה המדינה אם תשנה את מדיניותה ותאפשר לזוגות שרוצים בכך להתחתן בנישואים אזרחיים בארץ. חתן וכלה לא צריכים להרחיק בשביל פריז כדי לקבל ברכת כלה או מתנה לחתונה וזוהי זכותם המלאה לקבל את הדברים הללו גם בארץ. יתרה מזו, לא יכול להיות שבשנות ה-2000 מדינת ישראל תתנהג כמו מדינת עולם שלישי ותשלוט בחייהם של האזרחים בצורה כל כך דרמטית ובנושא כל כך חשוב כמו נישואים.

מה ההשפעה של ברית זוגיות בחו"ל על גירושין בארץ?

כאשר אנחנו דנים על מערכת יחסים אשר מסתיימת בחתונה חשוב לציין, למרבה הצער, כי פעמים רבות החתונה יכולה להסתיים בגירושין. גירושים הם דבר מאוד נפוץ כיום ולכן כל עיסוק בחתונה מודרנית צריך להתייחס לנושא זה בייחוד אם שני בני הזוג המתחתנים הם יהודים. פעמים רבות בית הדין הרבני יכיל את המרות שלו ויקבע שבני הזוג יכולים להתגרש רק דרך בית הדין הרבני. כך נוצר מצב הזוי שבו זוג שלא התחתן ברבנות יכול להתגרש רק דרכו וזה כמובן פוגע מאוד בזכויות של אותו זוג.

זכרו כי בסופו של יום הזוגיות שלכם היא החשובה ולא איפה אתם מתחתנים

דיברנו הרבה על חתונה וגם קצת על גירושים, אך אנחנו חייבים לציין כי החיים הם לא רק עיצוב חתונות וזה בכלל לא משנה אם החתונה שלכם היא חתונה ממבט ראשון או שהייתם ידידים קודם שלוש שנים. מה שחשוב זה היחסים שאתם מפתחים אחר החתונה והדרך בה אתם חיים את חייכם לאורך השנים וכמובן האהבה שאתם חשים אחד כלפי השני.

כתיבת תגובה