מאמרים נבחריםשלב האירוסין

מקור טבעת האירוסין

מאיפה הגיע המנהג של מתנות האירוסין? האם תמיד היה מדובר בטבעת? כל תשובות פה

אז איך מנהג מתנת האירוסין התחיל בכלל?

בעולם המערבי נהוג כי בעת הצעת נישואים של החתן לכלה המיועדת, הוא מעניק לה טבעת אירוסין. כאות הסכמה להצעת הנישואים, האישה עונדת את הטבעת על ידה, טבעת אשר עשויה לרוב מזהב ומשובצת ביהלומים נוספים או באבני חן.

כבר בעת העתיקה החלו לענוד טבעת בכדי לציין את המחויבות לנישואין. באותה תקופה הטבעות יוצרו מחומרי גלם פשוטים וזמינים דוגמאת ברזל, עץ, אבן וכדומה.
משחר ההיסטוריה לעיגול יש חשיבות מיסטית ומשמעות של שלמות ואחדות. הרומאים היו הראשונים שהעניקו טבעת ברזל פשוטה בכדי לסמל את המחויבות שלהם לאישה, ומאז החלה המסורת שמלווה אותנו עד היום. היהלום הנוצץ בטבעת נועד לסמל טוהר ואור ועם הזמן הפך לסמל האוהבים. תרבויות שונות ראו ביהלומים סמל לבריאות טובה וכלי להגנה מפני רוחות רעות. מנהג ענידת הטבעת שונה בכל תרבות, במסורת העתיקה נהגו לענוד אותה בקמיצת יד שמאל, לפי האמונה של המצרים שטענו כי באצבע זו עובר וריד חשוב אשר מוביל ישירות ללב.

טבעת אחת??

במאה ה – 2 לפנה"ס, בנות רומא העתיקה אשר התארסו, קיבלו שתי טבעות. האחת מזהב, אותה ענדו כאשר יצאו לפומבי, והשנייה טבעת ברזל עמידה אותה ענדו בזמן מטלות הבית השונות. התיעוד ההיסטורי המשמעותי הראשון של הענקת טבעת יהלום כאות לאירוסין, נרשם לזכותו של הארכידוכס מקסימיליאן מאוסטריה, כאשר הציע לבת האצולה מארי דוכסית בורגונדי להינשא לו ב – 1477.

לאחר מלחמת העולם הראשונה ובשנים שלאחר השפל הכלכלי הגדול, חלה ירידה בפופולריות של טבעת אירוסין משובצת יהלום בארה"ב. קרטל היהלומים דה-בריס יצאו בקמפיין מוצלח מאוד של "יהלומים הם לנצח", וכך הצליחו לקבע תפיסה בקרב הצרכן כי יהלום הוא האבן היחידה שמקובל שתהיה על טבעת האירוסין, תפיסה שנשארה עד היום.

טבעת אירוסין ביהדות

טבעת אירוסין מייצגת את הקשר העמוק בין בני הזוג אשר מקבל מיסוד ראשוני. ישנו קשר מהותי בין הספירות העליונות – חוכמה, בינה ודעת לבין מעשה האירוסין. במידה רבה, טבעת אירוסין מגלמת את ההתחברות לצד האלוקי, כאשר היא מבשרת את ראשית הקמתה של המשפחה היהודית. מתן טבעת ביהדות אינה עניין של מה בכך, ולכן טבעת האירוסין הינה סימבולית בלבד, היא מסמלת קשר שהבשיל והעמיק, ביטוי של שני בני הזוג לקיים חתונה כדת משה וישראל. בשל העובדה שאין שום אזכור לטבעת מבחינה הלכתית (אלא רק לטקס האירוסין) אין גם שום איסור מיוחד בכל הנוגע לעיצוב ומראה הטבעת (בניגוד לטבעת נישואין).

כתיבת תגובה