הטבותמאמרים נבחריםשלב האירוסין

שאלנו את המומחים – מה חשוב לדעת כשקונים יהלום

לפני שרצים לקנות יהלום, כדאי להקשיב למומחים

הרבה פעמים, כשמתכוננים לקנות משהו לא זול (כמו טבעת אירוסין, למשל), צריך וכדאי להתייעץ עם מומחים. עקב כך, פנינו לשובל פלח, מנהל השיווק של רשת רויאלטי עם כמה שאלות שהיו לנו כאשר קונים יהלום היום בישראל.

בואי נתחתן - טבעת יהלומים 1
קרדיט: רויאלטי תכשיטים

מה ישראלים אוהבים?

בואי נתחתן (ב"נ): היי שובאל, תודה שלקחת את הזמן לענות לנו על שאלות שהיו לנו בנושאי יהלומים וטבעות אירוסין. בתור התחלה, תוכל לספר לנו מה סוג היהלום שהישראלים הכי אוהבים?

שובל פלח (ש"פ): היהלום הכי נמכר בארץ הוא מסוג Round Brilliant  שהוא יהלום עגול בעל 57 פאות (משטחי ליטוש), מה שמבטיח נצנוץ מקסימלי.

(ב"נ): ומה לגבי הגודל? הישראלים מעדיפים יהלומים גדולים או קטנים?

(ש"פ): הגדלים הנפוצים הם בין 40 נקודות (0.4) קראט, לקראט שלם. אם מדובר על טבעת שנרכשת לשם הצעת נישואין בד"כ היהלום יהיה גדול ומרשים יותר.

 ברור, אף אחד לא רוצה לאכזב את בת הזוג שלו.

מה צריך לדעת?

(ב"נ): אז מה בעצם צריך לבדוק כשניגשים לקנות טבעת אירוסין עם יהלום?

(ש"פ): בקניית יהלום חשוב לשים לב לכמה פרמטרים מעבר לגודל האבן – ניקיון וצבע היהלום – עד כמה היהלום לבן ונקי. ישנם מקרים בהם ינסו לשכנע את הלקוחה לרכוש יהלום גדול עם קראט גבוה אך הניקיון והצבע לא ברמה טובה והוא יראה מלוכלך וצהבהב. הפרמטרים צריכים להיות במינימום ברמת ניקיון SI ובצבע H. חשוב מאוד לשים לב שהחנות מספקת במעמד הקניה תעודה גמולוגית שמוכנה מראש ולא כזו שהמוכר ממלא על המקום ורושם בכתב יד. חשוב לשים לב לחיתוך היהלום – כמה משטחי ליטוש יש ליהלום. באופן נורמלי יהלום בחיתוך "full cut" מכיל 57 משטחי ליטוש ומומלץ להיצמד לסטנדרט הזה.

Full Cut מול Single Cut

(ב"נ): למה דווקא "full cut", הרי הוא יקר יותר מ"single cut"?

בואי נתחתן - טבעת יהלומים 2(ש"פ): כאשר מלטשים יהלום המטרה המרכזית היא לגרום לו לנצנץ ככל הניתן. לאחר מחקרים רבים ענף היהלומים הגיע למסקנה שליטוש יהלום ל 57 משטחי ליטוש יגרום לו לנצנץ בצורה האופטימלית ביותר. זהו החיתוך המכונה full cut. לאחרונה הגיעו לשוק הישראלי יהלומים שהם בחיתוך של 16 משטחי ליטוש בלבד. הם נקראים single cut. היהלומים האלה ינצנצו פחות ולמשך זמן קצר. המחיר שלהם יהיה בד"כ זול יותר אך יש לזה סיבה טובה – פשוט פחות השקיעו בעבודת הליטוש שלהם והעבודה עליהם לא הושלמה כמו שצריך.

יהלום עם תעודות

(ב"נ): שמעתי גם שיש צורך בתעודת איכות שנקראת "תעודה גמולוגית" – מה החשיבות שלה בעצם?

(ש"פ): תעודה גמולוגית היא ההוכחה לטיב היהלום שאנו קונים. בלעדיה, המוכר יכול להמציא כל מה שהוא רוצה על מנת לבצע את המכירה. בתעודה הגמולוגית צריכים להיות כתובים קראט היהלום (גודלו), רמת הניקיון והצבע וסוג החיתוך של היהלום – full cut או single cut.במידה ואחד הפרמטרים חסרים או לא מצוינים בכלל יש להתחיל לחשוד. חשוב מאוד לוודא שהתעודה הגמולוגית מודפסת והחנות או הרשת עצמה חתומים עליה ולא איזה מכון גמולוגי שאיש אינו מכיר. כך תדעו שהחנות עומדת מאחורי דבריה לגבי איכות היהלומים.

(ב"נ): אהה, אז התעודה הזאת היא כמו תעודת אחריות לאיכות היהלום! תודה רבה, שובל, עזרת לנו מאוד!

(ש"פ): בשמחה.

רוצים לקרוא עוד קצת יותר על יהלומים ומה כדאי לכם לבדוק כשאתם ניגשים לקנות טבעת? קראו את המאמר שלנו איך בוחרים יהלום. יש לכם עוד שאלות? ספרו לנו בתגובות.

3 תגובות

כתיבת תגובה